RSS

Arhivele lunare: Noiembrie 2011

Patinatorii calificati la Finala Grand Prix-urilor (8-11 decembrie ) – lista neoficiala

Baieti
1 Patrick CHAN CAN
2 Daisuke TAKAHASHI JPN
3 Jeremy ABBOTT USA
4 Michal BREZINA CZE
5 Javier FERNANDEZ ESP
6 Yuzuru HANYU   JPN

Rezerve

7 Nan SONG CHN
8 Takahiko KOZUKA JPN
9 Adam RIPPON USA

Fete

1 Elizaveta TUKTAMISHEVA RUS
2 Mao ASADA JPN
3 Carolina KOSTNER ITA
4 Akiko SUZUKI JPN
5 Alissa CZISNY USA
6 Alena LEONOVA RUS
Rezerve

7 Adelina SOTNIKOVA RUS
8 Mirai NAGASU USA
9 Ashley WAGNER USA

 Perechi

1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
2 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
3 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS
4 Dan ZHANG / Hao ZHANG CHN
5 Narumi TAKAHASHI / Mervin TRAN JPN
6 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
Rezerve
7 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
8 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
9 Wenjing SUI / Cong HAN CHN

 

Dans 

1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA
4 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
5 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
6 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
Rezerve
7 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
8 Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
9 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 29, 2011 în Competiti

 

Etichete: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Video Ziua 2 Cupa Rostelecom – Dans

Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA

Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN

Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS

Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS

Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU

Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA

Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 28, 2011 în Video

 

Etichete: , , , , , , , , , ,

Video Ziua 2 Cupa Rostelecom – Perechi

Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER


Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS


Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA


Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS


Katarina GERBOLDT / Alexander ENBERT RUS


Ashley CAIN / Joshua REAGAN USA


Brittany JONES / Kurtis GASKELL CAN

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 28, 2011 în Video

 

Etichete: , , , , , , , , , , , ,

Video Ziua 2 Cupa Rostelecom – Baieti

Yuzuru HANYU JPN


Javier FERNANDEZ ESP


Jeremy ABBOTT USA


Michal BREZINA CZE


Artur GACHINSKI RUS


Andrei ROGOZINE CAN


Sergei VORONOV RUS


Konstantin MENSHOV RUS


Brandon MROZ USA

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 28, 2011 în Video

 

Etichete: , , , , , , , , , , , ,

Video Ziua 2 Cupa Rostelecom – Fete

 Mao ASADA JPN


 Alena LEONOVA RUS


 Adelina SOTNIKOVA RUS


Sofia BIRYUKOVA RUS


Kiira KORPI FIN


Haruka IMAI JPN


Agnes ZAWADZKI USA


Amelie LACOSTE CAN


Rachael FLATT USA


Christina GAO USA

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 28, 2011 în Video

 

Etichete: , , , , , , , , , , , ,

Rezultate finale Rostelecom GP

Baieti:

1 Yuzuru HANYU JPN 241.66 2 2
2 Javier FERNANDEZ ESP 241.63 4 1
3 Jeremy ABBOTT USA 229.08 1 5
4 Michal BREZINA CZE 226.35 3 3
5 Artur GACHINSKI RUS 221.43 5 4
6 Andrei ROGOZINE CAN 197.85 7 7
7 Sergei VORONOV RUS 197.19 8 6
8 Konstantin MENSHOV RUS 192.68 9 8
9 Brandon MROZ USA 185.49 6 9

 

Fete

1 Mao ASADA JPN 183.25 1 1
2 Alena LEONOVA RUS 180.45 2 2
3 Adelina SOTNIKOVA RUS 169.75 3 3
4 Sofia BIRYUKOVA RUS 166.07 4 4
5 Kiira KORPI FIN 160.92 5 5
6 Haruka IMAI JPN 154.76 6 6
7 Agnes ZAWADZKI USA 149.38 7 8
8 Amelie LACOSTE CAN 148.48 9 7
9 Rachael FLATT USA 147.63 8 9
10 Christina GAO USA 117.77 10 10

Perechi

1 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 208.69 1 1
2 Yuko KAVAGUTI / Alexander SMIRNOV RUS 197.84 2 2
3 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 168.02 3 3
4 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 149.66 4 5
5 Katarina GERBOLDT / Alexander ENBERT RUS 148.94 7 4
6 Ashley CAIN / Joshua REAGAN USA 138.02 5 6
7 Brittany JONES / Kurtis GASKELL CAN 136.54 6 7

Dans

1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 179.06 1 1
2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 161.18 2 2
3 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 156.83 3 3
4 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 132.73 4 5
5 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU 130.47 5 4
6 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 126.04 7 6
7 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 124.53 6 7

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 28, 2011 în Rezultate competitii

 

Etichete: , , , ,

Nici pasul gresit nu i-a oprit pe Davis si White

Getty Images Fotografie realizata de YURI KADOBNOV/AFP/Getty Images

Charlie White s-a impiedicat spre surprinderea publicului din MegaSport Arena dar acest lucru nu i-a impiedicat pe acesta si pe partenera sa Meryl Davis sa aiba un avantaj de 5.49 puncte in urma programului scurt.

Pentru ca greseala nu a fost in timpul unui element, cuplul american pierzand minimul de puncte reusind astfel sa stranga 69.94 pentru programul lor care a combinat ritmurile de rumba si samba.

“Am fost foarte multumit cu modul cum am patinat pana si dupa greseala, ” a spus White. “Am simtit ca am reusit un dans scurt frumos in afara greselii si sunt foarte mandru de cum am reactionat in aceasta situatie. Consider ca am imbunatatit caracterul dansului de la Skate America.”

Ramane totusi un semn de intrebare asupra punctajului mare acordate la componentele programului in ciuda unui program departe de perfectiune, cuplul american primind punctaje pente 9 pentru toate categoriile inclusiv  9.29 pentru la capitolul performanta/executia programului.

Kaitlyn Weaver si Andrew Poje  au continuat seria buna de rezultate in cadrul Grand Prix-uri reusind sa se claseze pe pozitia secunda cu 64.45 puncte.

Patinatorii canadieni care se antreneaza inDetroitintr-un grup condus de Pasquale Camerlengo si Anjelika Krylova au reusit sa obtina trei elemente de nivel 4 (al doilea tipar pasilor de rumba, ridicarea si secventa de twizzle).

“Astazi nu am avut cea mai buna evolutie, totusi am fost mai buni decat la NHK si mai exacti din punct de vedere ethnic decat la Skate Canada” a spus Weaver. “Am simtit ca stapanim foarte bine programul in anumite sectiuni si consider ca aceasta este doar o treapta spre obiectivul nostru de a perfectiona automatismele programului pentru a avea un nivel al performantei si energiei de top. Suntem fericiti si mandri de evolutia de azi”.

Rusii Ekaterina Bobrova si Dmitri Soloviev s-au clasat pe locul trei cu 61.69 puncte. Castigatorii Cupei Chinei au avut un punctaj mai mare la componentele programului (34.04 vs. 32.37) dar au pierdut teren cand trei din elementele lor au primit nivelul 2.

 “In comparatie cu Cupa Chinei, am patinat cu mai multa emotie dar din punct de vedere tehnic nu a fost la fel de bun” a admis Soloviev.

Programul scurt dans

1 MerylDAVIS/ Charlie WHITEUSA69.94

2 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 64.45

3 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 61.69

4 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 55.83

5 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU 52.36

6 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 52.05

 7 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 50.52

 
Scrie un comentariu

Scris de pe Noiembrie 26, 2011 în Articole

 

Etichete: , , , , , , , , ,

 
%d blogeri au apreciat asta: